Pozostały mi tylko łzy i modlitwa - Daniel Gerber

Tytuł: Pozostały mi tylko łzy i modlitwa
Autor: Daniel Gerber
Liczba stron: 240
Narracja: trzecioosobowa
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Ocena: 7/10 [bardzo dobra]


Pakistan jest przepięknym krajem. Bogatym w cudowne krajobrazy i zabytki. Jednak dla wielu chrześcijanek ten kraj to piekło. Młode dziewczyny często jeszcze nie pełnoletnie zostają porywane i pod groźbą śmierci zmuszane do przejścia na islam, aby następnie poślubić muzułmanina. Niewiele ludzi jednak jest gotowym im pomóc, ponieważ mogą zostać oskarżeni o bluźnierstwo, a to jest karane śmiercią. Daniel Gerber jest niezależnym szwajcarskim dziennikarzem, który odwiedził Pakistan i spotkał się z kilkoma uwolnionymi kobietami oraz ludźmi, którzy im pomogli.

W książce mamy przedstawione historie dwóch chrześcijanek, które zostały zmuszone do przejścia na islam. Pierwsza z nich to Teena. Jej najlepsza przyjaciółka Sobia, która była muzułmanką zdradziła ją i głównie przez nią Teena pod groźbą śmierci musiała przejść na islam i poślubić muzułmanina. Podobnie Maria, która została sprzedana przez ciotkę i musiała poślubić 20 lat starszego mężczyznę.

Obie kobiety były gwałcone, nie mogły spotykać się z rodzinami miały zakaz wychodzenia z domu. Dla nas może się wydawać to absurdalne, ponieważ Teena przeczytała fragment Koranu i już stała się muzułmanką. Sam autor podkreślił, że w Europie kobieta zwymyślała by osoby, które jej to zrobiły i opuściła ich dom. W Pakistanie za coś takiego grozi śmierć. Jednak Teena musiała chronić nie tylko siebie ale i swoją rodzinę, której grożono spaleniem.

Autor przedstawia również działalność organizacji, która organizuje pomoc dla takich kobiet. Organizacja ta to CLAAS, która też jest wielokrotnie szykanowana. Dowiadujemy się również co Pakistan mówi o bluźnierstwie i jak wygląda na arenie międzynarodowej.

Dla nas jest niedopomyślenia, że sąd może odrzucić wniosek o rozwód kobiety, która wyszła za mąż bez swojej woli. Jednak w krajach gdzie wyznaje się islam jest to na porządku dziennym. Książka bardzo mnie zainteresowała, autor przybliżył bardzo ciekawe i brutalne historie kobiet w Pakistanie. Warto przeczytać aby dowiedzieć się czegoś więcej o tym kraju ale i o prawach kobiet jak i mniejszości religijnych na innym kontynencie.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu:


Komentarze

 1. Aż ciężko się na sercu robi, czytając o takich historiach..

  OdpowiedzUsuń
 2. uwielbiam cyztac o takich zyciowych historiach, a ta ksiazka przestawia dosc kontrowersyjny temat, z pewnoscia po nia siegne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem czy moje nerwy wytrzymają opis takich brutalnych historii.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie sądzę by była to powieść dla mnie. Wolę coś lekkszego.
  Serdecznie zapraszam na:http://naszksiazkowir.blogspot.com/
  Pozdrawiam~!+ masz śliczny szablon *_*

  OdpowiedzUsuń
 5. Br. Nie lubię takich książek...

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka porusza bliską nam tematykę, ale mało kto wie cokolwiek więcej na temat powieści. Muszę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książkę już mam i nie mogę doczekać się jej lektury. Takie książki są ważne i lubię je czytać, chociaż do najprzyjemniejszych nie należą.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czasami lubię sięgnąć po taką ambitną lekturę, ale mam wakacje i postanowiłam sobie, że będę czytać same lekkie czytadła :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Może kiedyś się skuszę, lecz na razie nie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Z pewnością sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo interesująca, aż ciarki przechodzą!

  OdpowiedzUsuń
 12. Interesująca książka. Co jakiś czas lubię po takie sięgnąć, więc może i na tę się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ludzie (przede wszystkim młodzi) nie lubią zazwyczaj literatury, która opowiada smutne historie. Ja osobiście uwielbiam od czasu do czasu wyrwać się ze świata fantastyki i poczytać o tym, co dzieje się w różnych zakątkach świata i wcale nie jest niczym przyjemnym, a wręcz tragicznym. Chętnie zapoznałabym się z tym tytułem i na pewno będę miała na niego oko.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Przerażająca historia. Jeśli znajdę czas, spróbuję ją zdobyć.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty