Biegnąca z wilkami. Archetyp Dzikiej Kobiety w mitach i legendach - C. P. Estes

by - 05:36


Tytuł: Biegnąca z wilkami. Archetyp Dzikiej Kobiety w mitach i legendach
Autorka: Clarissa Pinkola Estés
Liczba stron: 552
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Naprawdę ciężko powiedzieć mi coś o tak popularnej książce. Na pierwszy rzut oka kojarzy się z małą encyklopedia. Gruba i pełna mądrych słów. Autorka pracowała nad tą pozycję aż dwadzieścia lat ! Musiała więc napisać wszystko co chciała.  

Nie oszukujmy się. Książkę czytało mi się momentami naprawdę ciężko. Jest to w końcu rozprawa naukowa z zakresu antropologii, etnologii ale również mitów. Autorka niczego nie upraszcza. Pisze dużo, rozdrabnia na mniejsze cząstki każdy temat. O czym jest ta książka ? O kobietach. Clarissa Estes poprzez baśnie, mity pokazuje, że my kobiety od początku ludzkich dziejów starałyśmy się zakryć "Dziką Kobietę", która drzemie w każdej  z nas.

Jeśli próbowałaś się wtłoczyć w jakiś szablon i to się nie udało, masz najprawdopodobniej dużo szczęścia. Może i jesteś wyrzutkiem, ale ocaliłaś duszę. Bez porównania gorzej jest tkwić tam, gdzie nie mamy czego szukać, niż tułać się przez jakiś czas w poszukiwaniu psychicznego kontaktu, jakiego nam trzeba. Szukanie swego miejsca nigdy nie jest pomyłką. Nigdy. Po zimie zawsze przychodzi wiosna. Trwaj i wciąż szukaj Rób swoje, a w końcu odnajdziesz drogę.

Jak się okazuje dzika natura jest w każdej kobiecie. Należy ją oswoić, nie bać się jej. Autorka namawia do zmiany swojego życia. Poprzez zupełnie nową interpretację znanych baśni i bajek pokazuje, jak powinnyśmy żyć.

Moim zdaniem, nie jest to książka na plażę. Jest to naprawdę poważna lektura, na którą trzeba poświęcić więcej czasu niż na inne książki. Zmusza do refleksji i działania. Radzę czytać ją etapami. Zaznaczać ulubione fragmenty i powracać do nich w wolnej chwili. Książkę powinien przeczytać każdy nie tylko kobiety. Mądrzę i szczerze o życiu, dzikości. Bez owijania w bawełnę.

Ocena
8/10

Za książkę dziękuję wydawnictwu:

You May Also Like

9 komentarze

 1. Hmm...może się zainteresuję tą książką, kto wie :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno przeczytam tę książkę, ale dopiero wtedy, gdy będę miała na jej lekturę naprawdę dużo czasu. Nie chciałabym nic w niej przeoczyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba mieć na nią rzeczywiście dużo czasu ;)

   Usuń
  2. Ja też chcę ją przeczytać, ale jak będę miała luźne dni. Takie dobre i trudne pozycje trzeba czytać z niezwykłą uwagą.

   Usuń
 3. Gdyby książka nie była tak ciężka, może bym ją przeczytała. Ale mam wystarczająco dużo swoich ciężkich lektur na studiach, by jeszcze w wolnej chwili sięgać po toporne teksty. Nawet, jeśli niosą ważne, mądre myśli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, na studiach jest wystarczająco dużo ciężkich książek ;)

   Usuń
 4. Na razie wolę lżejsze pozycje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raz na jakiś czas lepiej jest przeczytaj coś "poważniejszego", ale głównie czytam te lżejsze książki :)

   Usuń
 5. Dużo stron, odłożę na inne czasy, bo na razie jakoś ciężko mi myśleć, nie wiem, czy mogłabym się przy poważnej lekturze skupić na spokojnie :)

  OdpowiedzUsuń