Mężczyzna z tatuażem - Jack Sharp

Tytuł: Mężczyzna z tatuażem
Autor: Jack Sharp
Ilość stron: 303
Wydawnictwo: Varsowia

Nie ukrywam, że do przeczytania książki zachęcił mnie opis wydawcy:
Mężczyzna z tatuażem jest typową powieścią sensacyjną. Tu nie ma czasu na barwne opisy miejsc, w których rozgrywa się akcja książki, czy na szczegółowe opisy bohaterów, tu postaci nie zmieniają się psychologicznie. Tu liczy się tempo akcji, jej zaskakujące zwroty i nieraz zupełnie przypadkowe zdarzenia. Dziennikarz Paul Lemaitre przebywając na wycieczce w Portugalii, jest świadkiem morderstwa i postanawia przeprowadzić prywatne dochodzenie. Nie przypuszcza, że trafi na sprawę, która może zatrząść rządami wielu krajów, a nawet samym Watykanem. Geneza tego morderstwa sięga czasów II wojny światowej, śledztwo musi się zatem zacząć od szukania świadków zdarzeń z tamtego okresu. Paul Lemaitre w poszukiwaniu informacji przemierza Europę, a nawet kraje Ameryki Południowej – Argentynę i Chile. Każda nowa informacja zdobyta przez dziennikarza jeszcze bardziej gmatwa jego dochodzenie. Napięcie potęguje tajemniczy mężczyzna z tatuażem podążający krok w krok za głównym bohaterem powieści. Czy Paulowi uda się w końcu rozwiązać zagadkę, czy morderca poniesie karę? Czy Paul Lemaitre wyjdzie cało z tej bardzo niebezpiecznej przygody? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych pojawiających się w trakcie lektury powieści są na wyciągnięcie ręki, wystarczy podążyć wraz z Paulem tropem tajemnicy sprzed lat.

Jak się okazało w trakcie lektury "Mężczyzna z tatuażem" to historia, która gna na łeb na szyję i nie daje czytelnikowi nawet chwili odpoczynku. Już od pierwszych zdań wiemy, że historia będzie zaskakująca, a czasami nawet przerażająca. Trzyma w napięciu od początku do końca.


Tytuł: Zgrupowanie Radosław
Autor: Bartosz Nowożycki
Ilość stron: 615
Wydawnictwo: Rytm

Monografia Zgrupowania AK `Radosław` wypełnia lukę w historiografii okresu II wojny światowej. jest także hołdem dla wysiłku jego żołnierzy w walce o trwałość Państwa Polskiego oraz idee wolnej i niepodległej Polski. Zgrupowanie. dowodzone przez ppłk. Jana Mazurkiewicza `Radosława`. wywodziło się z oddziałów dyspozycyjnych Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej oraz takich struktur jak: Centrala Zaopatrzenia Terenu i Referat `993/W` II Oddziału KG AK połączonych w okresie przedpowstańczym w samodzielną jednostkę. Przez 63 dni Powstania Warszawskiego przeszło ono krwawy szlak bojowy z Woli poprzez Stare Miasto. Śródmieście. Czerniaków. Mokotów. zakończony w Śródmieściu. Jego żołnierze wzięli udział w ciężkich i dramatycznych walkach. o czym świadczą straty sięgające 70-80% stanu początkowego. który wynosił ponad 2000 żołnierzy. Zgrupowanie stanowiło szturmową jednostkę powstańczą. wykorzystywaną do wspierania zagrożonych odcinków oraz do wykonywania szczególnie trudnych zadań bojowych. Efekty jego działań znacznie wpłynęły na rozwój wydarzeń w stolicy. choć nie różniło się ono od innych zgrupowań powstańczych. Walka powstańcza miała specyficzny charakter. Warunki. w których przyszło działać jej żołnierzom wymagały od nich wysokiego morale oraz umiejętności dostosowywania się do zmiennego pola bitwy. Wysiłek zbrojny żołnierzy Zgrupowania. zarówno w okresie konspiracji jak i Powstania Warszawskiego. był kontynuacją walki z okupantem. którą Wojsko Polskie rozpoczęło w 1939 r.

Jest to wielka jak encyklopedia książka, która rozprawia o Zgrupowaniu Radosław. Pozycja przydatna do nauki historii, ale nie do swobodnego czytania.

Komentarze

Popularne posty