Baśnie Braci Grimm dla dorosłych i młodzieży (bez cenzury) - Philip Pullman


Tytuł: Baśnie Braci Grimm dla dorosłych i młodzieży. Bez cenzury
Autor: Philip Pullman
Narracja: trzecioosobowa
Liczba stron: 463
Wydawnictwo: Albatros

Równe 50 opowiadań znalazło się w książce Pullmana. Spośród najsłynniejszych europejskich baśni wybrał te znane i mniej znane, by przekazać je w nieznanej dotąd formie. Mamy klasycznie: Roszpunkę, Kopciuszka, Królewnę Śnieżkę, ale też "Narzeczoną mordercy" czy "Trzy wężowe liście". Każda z baśni jest mroczna, okrutna i nie ma wiele wspólnego z dobrze znanymi nam bajkami. 

Każda z baśni po zakończeniu ma krótki opis, podane jest źródło oraz podobne baśnie. Tylko nie czytajcie tej książki dzieciom! Opowieści w niej zawarte są naprawdę chwilami przerażające, tak jak na przykład "Narzeczona mordercy", nigdy wcześniej nie słyszałam o takiej baśni a jak się okazuje jej treść jest bardzo ciekawa. Możemy poznać nową odsłonę Jasia i Małgosi czy Gęsiarki. Nie tyle zaskakujące są perypetie bohaterów a zakończenia baśni. Za każdym razem wymyślane są co raz to gorsze metody zabijania złych bohaterów.W opowiadaniu "Dziewczyna bez rąk" ojciec w obawie przed diabłem obcina córce ręce, a w "Narzeczonej mordercy" trójka złoczyńców porywa młodą dziewczynę, zabija ją, po czym jedzą ją na kolację. W takiej konwencji utrzymane są wszystkie historie. Trochę mrożące krew w żyłach, a po części zbyt absurdalne. 

Niemniej jednak bawiłam się świetnie czytając wszystkie opowiadania. Zawierają dużo tajemnicy i mają ciekawe zakończenie. Zdecydowanie zakończenia były najlepsze. Polecam każdemu, żeby skontrastować znane bajki z tymi alternatywnymi, które przedstawił Pullman, Do tego jest pięknie wydana. W sam raz na prezent.

Ocena: 
8/10

Za książkę dziękuję wydawnictwu:

Komentarze

 1. Brzmi bardzo ciekawie. Być może się skuszę, bo lubię baśnie, choć nie znam żadnej bez cenzury :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę przeczytać! Baśnie uwielbiam, a w tej nowej, alternatywnej wersji na pewno mi się spodobają.

  OdpowiedzUsuń
 3. Koniecznie muszę ją kupić! Było by świetnie gdyby książka zaopatrzona była w mroczne, klimatyczne obrazki :-) Choć w sumie nie mogę wykluczyć, że jakieś są bo przecież nie miałam książki w rękach ;-) Na razie! ;-)
  Pozdrawiam,
  Patka

  http://beauty-little-moment.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdecydowanie fantastyczny prezent pod choinkę ;-) Chyba sama go sobie zafunduję. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta książka może być całkiem niezłą, makabryczną przygodą ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi bardzo, ale to bardzo ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zastanawiałam się czy ta książka jest warta czytania, zwłaszcza, że spotkałam się ze stwierdzeniem że nic nowego w niej nie ma. Chętni przczytam, aby zobaczyć czy mnie zaskoczy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę mieć tę książkę, bo oryginalnych baśni braci Grimm czytałam tylko kilka, tak znam je tylko z tej wersji dla dzieci. Ale te, które znam były... Interesujące. :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawe, co a temat tej książki powiedzieliby bracia Grimm.

  OdpowiedzUsuń
 10. Brzmi naprawdę intrygująco :) Z chęcią zapoznam się z tą książką jak tylko nadarzy się ku temu okazja. Chociaż znając mnie, to zaraz pewnie zacznę jej poszukiwania, ponieważ kocham baśnie wszelakie, a tutaj mamy je połączone z naprawdę mrocznymi klimatami :P

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak tylko zobaczyłam zapowiedź, stwierdziłam, że musze ją mieć. I mam. Jest już na półce i czeka na przeczytanie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawi mnie ta książka, ale nie na tyle aby w nią zainwestować - może poczekam aż będzie ona w bibliotece? Lubię baśnie w takiej formie, w jakiej są - nie wszystkie są przecież cukierkowe, a wciąż mają swoje przesłanie bez zbędnej przemocy. Czytałam troszkę o Braciach Grimm i wiem, że wielokrotnie czytali innym, a potem sami przerabiali (by nie były zbyt brutalne i dobre także do opowiadania dla dzieci) swoje baśnie zanim były w takiej formie, w jakiej znamy je dziś :) Skoro sami autorzy tak je redagowali, myślę, że to mnie zadowoli ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. O! Tą pozycję chętnie bym poznała.

  OdpowiedzUsuń
 14. Książka wydaję się być ciekawa, z chęcią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo lubię inteligentne przeróbki klasycznych baśni. Dlatego też uwielbiam Angelę Carter, ale Pullmanem bym nie pogardziła:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Pozycja w sam raz dla mnie. Muszę przeczytać.
  Karlina W. :D

  OdpowiedzUsuń
 17. Z jednej mnie to intryguje i wydanie ładne, z drugiej - bardzo łatwo mnie wystraszyć... Może, jak mnie odpowiedni nastrój najdzie ;).

  OdpowiedzUsuń
 18. Jak dla mnie - coś dla mnie:):)!!

  OdpowiedzUsuń
 19. Już niebawem będę miała w rękach swój egzemplarz i po prostu nie mogę się doczekać lektury!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty