Czerń i purpura - Wojciech Dutka


Tytuł: Czerń i purpura
Autor: Wojciech Dutka
Narracja: trzecioosobowa
Liczba stron: 455
Wydawnictwo: Albatros

Książki o miłości zbrodniarza do Żydówki, szukałam bardzo bardzo długo. I w końcu po latach poszukiwań odnalazłam. "Czerń i purpura" to historia 20-letniej Mileny, Żydówki wywiezionej do Auschwitz, oraz Franza 21-letniego SS-mana, który był jednym z prześladowców w obozie. Niespodziewanie los krzyżuje życia tych dwojga. Dziewczyna śpiewa na urodzinach Niemca. Ten już wie, że spotkał miłość swojego życia.

Powieść jest fantastycznie napisana. Jestem naprawdę zachwycona stylem autora. Unikał on długich opisów, cały czas budował napięcie i trzymał czytelnika w niepewności. Książka rozpoczyna się w Czechosłowacji w 1938 roku. Poznajemy nastoletnią Milenę, która ma ojca prawnika i matkę dbającą wyłącznie o samą siebie. Jednocześnie w Niemczech żyje młody Franz Weimert, który jest oddanym Kościołowi ministrantem. Jednak kiedy w 39' wybucha wojna, chłopak wstępuje w szeregi SS. Nie chce mieć nic wspólnego z Bogiem, powoli zaczyna wierzyć w chorą ideologię rozpowszechnianą przez Hitlera, stając się maszyną do zabijania. Tym czasem Milena, która zaczyna robić karierę w kabarecie, gdzie śpiewa zostaje w 1942 roku przewieziona z pierwszym transportem kobiet do Auschwitz. Pierwszy raz spotyka Franza kiedy ten zabija żydowskiego lekarza. Już od pierwszych chwil zaczyna go nienawidzić.

Mija trochę czasu. Autor opisuje prześladowania, jakich doznawali więźniowie. Poznajemy wielu innych bohaterów, między innymi Tłustą Ingę czy Elfriede. Jak się okazuje nie wszyscy tracili w obozie swoje człowieczeństwo, znajdowali się ludzie którzy potrafili pomóc innym. Taką osobą była Milena. Kiedy idzie śpiewać na urodzinach SS-mana strach miesza się z obrzydzeniem. Nie wie, że kiedy Franz ją ujrzał, a potem usłyszał zakochał się w niej. Od tamtej chwili robi wszystko by spędzać z dziewczyną jak najwięcej czasu. Jednak jest ona Żydówką, przeznaczoną na spalanie, nic nie znaczącą jednostką. Jak przez to zmieni się Franz, jak odmieni się życie Mileny ?

Zakończenie jest zaskakujące, tak jak cała książka. Autor opisał okrucieństwa Niemców i wymieszał to z miłością, która nie miała prawa zaistnieć. Za to uczucie obojgu groziło rozstrzelanie. Książkę moim zdaniem powinien przeczytać każdy. Jest równocześnie przerażająca jak i doskonała w swojej treści.

Ocena
10/10Komentarze

 1. Hm... mam mieszane uczucia co do książki,

  OdpowiedzUsuń
 2. Moje pierwsze wrażenie: o nie, to jakiś erotyk! A tu się okazuje, że książka naprawdę ciekawa i naprawdę warto po nią sięgnąć! Już zapisuję tytuł!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie po okładce można tak sądzić, ale to nie ma nic a nic wspólnego z erotyką

   Usuń
 3. Serdecznie pozdrawiam - jedna uwaga; książka została opublikowana nakładem wydawnictwa Albatros Andrzej Kuryłowicz s.c, a nie Amber. Zapraszam na mojego bloga: wojciechdutka.piszecomysle.pl, mój e-mail: wdutka@yahoo.de

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty